Kampen for mennesket

Sjefen for Forsvarets tros- og livssynskorps etterlyser en større samtale om hvordan degradering av menneskeverdet er en trussel mot fred. – Dehumanisering starter med at jeg tillater meg å tenke at du er litt mindre verdt enn meg. Det er så ufattelig farlig, spesielt i kombinasjon med krigføring, sier Torstein Tveiten Holten.
Tekst Kristin Wennemo Malmin Foto Ella Hageberg Wold / publisert i Agenda 3:16 nr 3, 2026
I dag har han på seg hverdagsuniformen, men på frigjøringsdagen 8. mai tar
Torstein Holten på seg den mørkegrønne serviceuniformen før han holder gudstjeneste i Akershus Slottskirke, som er Forsvarets hovedkirke og ligger på Akershus festning i hovedstaden. Ikke langt fra kirken har Forsvarets tros- og livssynskorps (FTLK) sitt eget hus.
Hele sitt yrkesaktive liv har Holten brukt i Forsvaret, i ulike stillinger, med utallige menneskemøter. Som sjef blir det ikke like mange samtaler og gudstjenester som før. Derfor setter han ekstra pris på å få holde gudstjeneste på festdager som 8. mai.
I skapet på kontoret hans henger uniformer for ulike anledninger. Et bilde av den øverste krigsherren, Kong Harald, pryder en av veggene, på en annen vegg henger et ikon av den andre Herren han tjener.
– Hva forbinder du med ordet frihet?
– For det første tenker jeg at det er en verdi, i alle fall min generasjon, tar som en selvfølge. Vi har ikke opplevd noe annet. Men frihet er noe vi ikke skal fortsette å ta for gitt i en den verden vi lever i.
– For det andre er det en grunnleggende menneskerett å være fri. (…)
