Tema: Kjemper for matjorda

Selv om Norge er blant verdens minst selvforsynte land, blir stadig mer matjord omdisponert til andre formål. Bonden Elias har kjempet for jordene sine i ti år. Nå ser kampen ut til å være tapt.
Tekst og foto Brita Skogly Kraglund / publisert i Agenda 3:16 nummer 4, 2025
– Norge trenger alle gårdsbruk vi har, først og fremst de små og mellomstore, fordi det passer til topografien i landet vårt. Du trenger ikke store maskiner som skal reise langt for å høste, og de små tar mye vare på kunnskapen som ligger i å produsere mat, enten det gjelder grønnsaker eller kjøtt fra dyra.
Elias Moe (70) er fjerde generasjons bonde i rett linje på Fremre Mo i Ørsta kommune på Søre Sunnmøre. Før det var det andre, barnløse slektninger
som drev gården.
Gården er farsarven og livsverket hans, som han sier. Derfor var det tøft da konklusjonen kom like før jul i fjor, etter år med debatt, utredninger, innsigelser og politisk dragkamp: Med 25 mot 8 stemmer sa kommunestyret ja til husbygging på Fremre Mo, der gården Øvre Mo ligger.