– En viktig aldersgruppe å nå

Tweens-arbeidet Fin fredag i Ålgård kirke har blitt allemannseie og samler over 200 barn annenhver fredag. – Målet er at det skal være gøy og litt show å gå i kirken for dem, sier Andreas E. Eidsaa Jr.
Tekst og foto Kristin Horne/ publisert i Agenda 3:16 nr 7, 2025
Ti, ni, åtte, syv, seks, fem …
Nedtellingen ljomer i Ålgård kirke, hvor rundt 200 barn mellom ti og tretten år er samlet. Det pipes, klappes og ropes, og lyden kunne like gjerne vært fra en fotballkamp, som fra en kirke.
«Fin fredag» kalles arbeidet, som på sin elleve-års eksistens har blitt et av landets største tweensarbeid.
– Velkommen til Fin fredag! Så utrolig kjekt å se alle dere her, åpner Marie Røyksund og Andreas E. Eidsaa Jr.
– Kan alle som har med seg en telefon løfte den i været?
– Og så kan dere legge den under stolen. Hva skal vi bruke den til senere?

– Kahoot, svares det i kor fra salen. Samlingen i starten inneholder sang, lek, andakt, Kahoot og loddtrekning. Når alle vinnerne er ropt opp, går alle sammen ned i kjelleren, hvor moroa fortsetter med ulike aktiviteter.
Strategisk viktig alder
Tweens-arbeidet startet i det små for elleve år siden. Nå teller de i snitt 220 barn hver uke. En gjeng med fedre fra Ålgård, med Andreas i spissen, tok initiativ til det hele. En amerikansk undersøkelse viste at mange av dem som var aktive kristne i voksen alder, hadde vært aktiv i menighet da de gikk i femte til syvendeklasse. Dette var inspirasjonen de trengte for å komme i gang.
– Strategisk sett er dette en viktig alder å satse på. Klarer du å fenge ungene i den alderen, er det en større sjanse for at de finner et hjem i kirken også senere i livet, forteller Andreas.
For å bestemme hva innholdet skulle være, involverte de barna selv. Etter ni måneders planlegging i fokusgrupper, ble Fin fredag født.
– Dette skal funke for femte til syvendeklasse, det skal ikke funke for oss voksne. Konseptet er at det skal være gøy, at det skal være litt «show» og kjekt å være i kirken. Vi har alltid andakt, og i det siste har vi hatt Kahoot med spørsmål etter andakten, noe alle synes er gøy, sier han.
