Bygger ekteskap

Ledelsen i Norkirken Trondheim Salem holder ekteskapet høyt. Samtidig ønsker de å verne om den fraskilte.
Tekst Margunn Krohn Sævre/ publisert i Agenda 3:16 nr 4, 2026
Norkirken i Trondheim er tilknyttet Trondheim Samtalesenter. Der holdes samlivskurs og parterapi, så her er medlemmenes samliv mer enn gjennomsnittet ivaretatt.
– Men er det menighetens oppgave?
– Ja, det tenker jeg faktisk. Når vi holder ekteskapet høyt, må vi også legge til rette så man kan leve godt i dem, svarer pastor Jann Even Andresen.
– Er ekteskapet hellig?
– Jeg tenker at det er Guds ordning som han har gitt oss. Samlivet mellom mann og kvinne har en god og trygg ramme i ekteskapet, både for paret og for barn som kan komme.
Nøkler til gode ekteskap
Andresen siterer Forkynnerens vers om fellesskap: «Det er bedre å være to enn én; de får god lønn for sitt strev. For om de faller, kan den ene hjelpe den andre opp.» Menighetsmedlemmer som gifter seg, får samlivskurs i bryllupsgave, og ektepar i menigheten som trenger hjelp med forholdet har kort vei til ulike former for kurs og samtaler.
Når vi holder ekteskapet høyt, må vi også legge til rette så man kan leve godt i dem
– Vi ønsker å gjøre gode ekteskap enda bedre, og slike kurs er forebyggende og gir gode nøkler for å ta vare på hverandre.
Samtidig er pastoren opptatt av at fraskilte også skal bli møtt og finne sin plass der.
– Vi startet en mannsgruppe, og her har flertallet opplevd samlivsbrudd. Det ligger meg på hjertet å ha et godt fellesskap for fraskilte menn, siden de ofte ramler utenfor, sier Andresen.
I menighetslivet er mye arbeid basert på familier. – Vi har arrangementer som er positive i seg selv, men som kan være utfordrende for dem som har opplevd skilsmisse.
