Eivind (15) flytter over 150 mil
– Det er egentlig litt sykt

Når yngstemann Eivind flytter, blir huset til Torunn og Tore Christiansen i Vesterålen stille. Foreldrene vet at sønnen gleder seg til livet på internatskolen. Mamma Torunn gruer seg til avskjeden.
Tekst Kristin Wennemo Malmin/ publisert i Agenda 3:16 nr 5, 2026
En etter en av de fire barna til Torunn og Tore Christiansen i Øksnes i Vesterålen har valgt det samme: Å flytte hjemmefra allerede 15 eller 16 år gamle for å gå på den kristne videregående skolen Framnes i Hardanger. Først Kristine, deretter Regine, så Bendik som skal opp i tredje klasse på skolen der yngstemann Eivind nå begynner.
I dag er det 30. juli og rundt to uker til Torunn og Tore drar sørover med sønnene. De vet noe om hva som venter den helgen: Først skal de handle inn det Eivind trenger til rommet sitt. Deretter er det noen faste punkter på programmet. Torunn tror at hun kommer til å bli beveget underveis på åpningsfesten:
– De ansatte har hvert sitt vers i en sang, og når husmødrene synger om at «nå er det vi som skal tørke tårene», blir jeg alltid rørt. Nå er det noen andre som skal være nær når de er sårbare, rent fysisk nært, bemerker Torunn via intervjuet som foregår på Teams.
Hun blir blank i øynene når hun snakker om det.
Utover lørdagskvelden er det opplegg for de nye elevene, som nesten ikke har tid til å være sammen med foreldrene. Så kommer avskjedsstunden.
– Den gruer jeg meg til. Det blir sårt.
(…)
LES HELE SAKEN I E-MAGASINET >>


