Nr 2/2018

I februarnummeret har vi hovedsak om Gaming – eller dataspilling, som mange kaller det. En hobby som har inntatt store deler av verden i rasende fart. Nå har til og med en bibelskole opprettet en egen Gaming-linje.

Livspuls handler om kunsten å lytte. Hvordan lytter vi, egentlig? I portrettet før du møte Jens-Petter Johnsen. Til sommeren går han av som direktør i Kirkerådet, etter å hatt denne sentrale kirkelige stillingen i åtte år. I spalten Relasjonelt gir psykologen råd om kropp og grenser. I tillegg har vi som vanlig kryssord, en god matoppskrift, samt flere andre saker. God lesning!

Publisert: 24. mai 2018

Spillverden utfordrer

Dataspill er en kultur som preger mange unge mennesker i dag. 96 prosent gutter og 76 prosent jenter mellom 9 og 16 år spiller dataspill, i følge Medietilsynet. Agenda 3:16 har snakket med en spillprofessor og en psykolog om fenomenet.

Read article "Spillverden utfordrer"
Publisert: 24. mai 2018

Hvordan lytter vi til hverandre?

Tenker du at den som er god til å lytte til andre mennesker, er den som jevnlig uttrykker forståelse og gjenkjennelse og gir gode råd? Vil du bli en bedre lytter, er det trolig lurest å si minst mulig.

Read article "Hvordan lytter vi til hverandre?"
Publisert: 24. mai 2018

– Bruk tid foran skjermen med barna

– Deltakelse og tilstedeværelse på nett sammen med barna kan ikke overvurderes, mener psykolog og spillentusiast John Eric Llera.

Read article "– Bruk tid foran skjermen med barna"
Publisert: 23. mai 2018

Kirkens mann

Han har vært med på å skille stat og kirke, og sett Kirken han jobber for dele seg i to rundt likekjønnet vigsel. Det som har gledet Jens-Petter Johnsen mest når han ser tilbake på snart tolv år som kirkerådsdirektør, er trosopplæringsreformen.

Read article "Kirkens mann"